وب سایت دکتر رامین قاسمی اصل

Ghasemiasl.ir

  The website of Ramin Ghasemiasl

معرفی کتاب شرح تفصیلی بر مبحث شانزده مقررات ملی ساخختمان

کتاب شرح تفصیلی بر مبحث شانزدهم مقررات ملی ساختمان تاسیسات بهداشتی توسط دکتر رامین قاسمی اصل د در انتشارات نوآور با ۲۳۲ صفح در قطع وزیری به چاپ رسیده است. نوبت چاپ اول ویرایش اول بهمن ۱۳۹۸ در درسترس است....

جهت اطلاع از برنامه آموزشی دوره های ارتقا پایه دکتر رامین قاسمی اصل کلیک فرمایید

موضوعات

مقالات و یادداشتها نظام مهندسي ساختمان دانشجویان گاز و گازرسانی تاسیسات بهداشتی عایق بندی صوتی و حرارتی و سیستمهای اطفا حریق تاسیسات مکانیکی آسانسور، پله برقی و بالابر طنز و نهیب

ورود به سایت


نام کاربری :
رمز عبور :
 • عضویت در سایت
 • یادآوری رمز عبور
 • برترین مطالب


  به گزارش خبرنگار «صما» محسن بهرام غفاری از تدوین کنندگان مقررات ملی ساختمان با تاکید براینکه تاکنون آیین نامه های موجود در صنعت ساختمان با اقتباس از آیین نامه های که در دنیا متداول است تهیه شده و مهندسان مشاور نیز از نیم قرن گذشته تاکنون آنها را به عنوان ملاک عمل خود قرار داده اند تاکید کرد : این رویه متدول و مرسوم درحالی است که تاکنون هیچ گاه در ساختمان های ایرانی به خصوص در ساختمان هایی که توسط مردم ساخته شده میزان انطباق طراحی ها و اجرای ساختمان ها با آیین نامه های بین المللی اقتباسی بوده چه میزان است.

  عضو شورای تدوین مقررات ملی ساختمان با تاکید بر اینکه لازمه افزایش پایداری ساختمان ها در برابر آتش انجام ارزیابی های تحقیقاتی است درهمین حال اظهارداشت: اگر قرار باشد ساختمان ها مورد اصلاح قرار بگیرند و برای افزایش ایمنی آنها در برابر آتش هم تغییرات و مرمت هایی صورت بگیرد لازمه آن ابتدا انجام این ارزیابی ها است.

  غفاری با تاکید اگر چه این ارزیابی ها در مرحله فعلی فقط برای کسب آگاهی از نقاط ضعف پرتکرار و مشترک در ساختمان های عمومی بزرگ موجود در برابر حریق است تاکید کرد: اما انجام این مهم باعث می شود که درواقعی شاهدی است برای ارزیابی امکان سنجی وامکان پذیری اجرای ضوابط و الزامات فنی که در مبحث سوم و چهارم و مباحث سیزدهم، چهاردم و شانزدهم مقررات ملی ساختمان درج شده است فراهم شود.

  وی درعین حال با یادآوری این مهم که چه قرار باشد که ساختمان را در برابرحریق مقاوم کنند و چه قرارباشد میزان انطباق پذیری آنها با آیین نامه ها را ارزیابی کنیم در هر صورت انجام این تحقیقات اجتناب ناپذیراست تاکید کرد: البته انجام این تحقیقات نیاز به بودجه دارد به طوری که اگر بخواهیم به صورت دقیق ساختمان را مورد ارزیابی فنی و تکنیکال قرار دهیم و ببینیم که چه موادی در داخل ساختمان به کار رفته است وهمچنین میزان اشتعال زایی آنها ومیزان مقاومتشان دربرابرحریق را بسنجیم، این فرایند تا 5 درصد از هزینه ساختمان جدید هزینه بر است.

   وی یادآورشد: تا زمانی که ساختمان های موجودی که از حیث ایمنی در برابرآتش ضعف دارند عملا بالابردن پایداری آنها در برابرحریق نشویم، نمی توانیم به درستی اشکالات کارها را بیابیم .

  موضوع : مقالات و یادداشتها / مقررات ملي ساختمان   تاریخ انتشار : 18 اردیبهشت 1396