وب سایت دکتر رامین قاسمی اصل

Ghasemiasl.ir

  The website of Ramin Ghasemiasl

معرفی کتاب شرح تفصیلی بر مبحث شانزده مقررات ملی ساخختمان

کتاب شرح تفصیلی بر مبحث شانزدهم مقررات ملی ساختمان تاسیسات بهداشتی توسط دکتر رامین قاسمی اصل د در انتشارات نوآور با ۲۳۲ صفح در قطع وزیری به چاپ رسیده است. نوبت چاپ اول ویرایش اول بهمن ۱۳۹۸ در درسترس است....

جهت اطلاع از برنامه آموزشی دوره های ارتقا پایه دکتر رامین قاسمی اصل کلیک فرمایید

موضوعات

مقالات و یادداشتها نظام مهندسي ساختمان دانشجویان گاز و گازرسانی تاسیسات بهداشتی عایق بندی صوتی و حرارتی و سیستمهای اطفا حریق تاسیسات مکانیکی آسانسور، پله برقی و بالابر طنز و نهیب

ورود به سایت


نام کاربری :
رمز عبور :
 • عضویت در سایت
 • یادآوری رمز عبور
 • برترین مطالب


  آقای مهندس عبدی سوال نمودند:

  در پروژه موتورخانه ظرفیت بویلر 800000 کیلو کالری در ساعت میباشد و طول عمودی حدود 30 متر میباشد.با مراجعه به برخی مراجع(تاسیسات طباطبایی و کتاب طراحی موتورخانه مهندس سلطاندوست)قطر دودکش حدود 37 سانتیمتر بدست آمد.

  ولی بدلیل محدودیت جا نمیتوانم چنین قطری را تامین نمایم.

  حال سوال بنده این است که میتوان مقطع خروجی گازها را در موتورخانه به دو قسمت تقسیم نمود و از دو دودکش با سطح مقطع کوچکتر استفاده نمود؟

  اگر این امکان وجود دارد دو راه برای تعیین سایز دودکش وجود دارد

  1-همین سطح مقطع37 سانتیمتر را بوسیله دو دودکش تامین نماییم

  2-ظرفیت هر دود کش را 100000 کیلوکالری در نظر گرفته و هر کدام را سایز بزنیم

  کدام روش درست است؟

  پاسخ : پروژه شما به طور یقین به صورت مشعل نیرو بوده کهخروج محصولات احتراق به روش همرفت اجباری خواهد بود. در مراجع استاندارد اندازه گذاری دودکش با ارتفاع بالاتر از 15 متر و ظرفیت حرارتی بیشتر از 250000 کیلوکالری در ساعت را بعهده کدهای مهندسی واگذار مینمایند. شما به عدد دودکش گردد 40 سانتیمتر گرد برای قطر دودکش رسیده اید. طبق جدول تطبیقی دودکش گرد به چهار گوش از  NFPA 54   معادل 40دز50 سانتیمتر می شود. حال شما می توانید بر اساس سطح مقطع کل 2000 سانتیمتر مربع آن را به دو دودکش  تبدیل نمایید . چون این عمل احتمالا با اتصال پاچه شلواری انجام خواهد شد بد نیست یک ضریب اطمینان برای مقدار ظرفیت دیگ پیشبینی کنید که به آن در بند دوم اشاره نموده اید.

  موضوع : گاز و گازرسانی / پرسش و پاسخ متداول   تاریخ انتشار : 10 بهمن 1392