وب سایت دکتر رامین قاسمی اصل

Ghasemiasl.ir

  The website of Ramin Ghasemiasl

ورودی و خروجی ایستگاههای تقلیل فشار گاز

ورودی و خروجی ایستگاههای تقلیل فشار گاز به منظور طراحی لوله کشی گاز فشار قوی در محدوده بخش دوم مبحث هفده...

جهت اطلاع از برنامه آموزشی دوره های ارتقا پایه دکتر رامین قاسمی اصل کلیک فرمایید

موضوعات

مقالات و یادداشتها نظام مهندسي ساختمان دانشجویان گاز و گازرسانی تاسیسات بهداشتی عایق بندی صوتی و حرارتی و سیستمهای اطفا حریق تاسیسات مکانیکی آسانسور، پله برقی و بالابر طنز و نهیب

ورود به سایت


نام کاربری :
رمز عبور :
 • عضویت در سایت
 • یادآوری رمز عبور

 • بخاری های گازسوز طبق مبحث 17 مقررات ملی ساختمان ویرایش سال 89 بر مبنای فاصله نصب شیر مصرف دستگاه  گازسوز از کف ( جدول 17-4-1) طبقه بندی شده اند. در آن جدول نام بخاری و بخاری دیواری با فاصله شیر از کف محل نصب اعداد 30 الی 40 و 110 الی 120 سانتیمتر قید شده است. بنابراین برهمین اساس میتوان نتیجه گرفت که بخاری با ارتفاع شیر 30 الی40 سانتیمتر از کف بایستی بخاری زمینی بوده که  متناظر بخاری دیواری باشد. در آیتم 17-7-3-5 همان مبحث به دستگاه گازسوز با نام بخاری گازسوز بدون دودکش اشاره شده است. بدین ترتیب با استناد به موارد فوق می توان گفت که دو نوع بخاری زمینی و دیواری تعریف شده در دو نوع دودکش دار و بدون دودکش خواهند بود.

  مقدار مصرف بخاری در جدول 17-4-4 به میزان 0.6 متر مکعب در ساعت می باشد. در عمل به علت کاربرد وسیع بخاری گازسوز دودکش دار زمینی عمدتا در طراحی ها به این نوع بخاری اشاره می شود. نماد استفاده شده برای بخاری در نقشه ها H  است.هر چند اگر طراحی برای بخاری دودکش دار دیواری طبق الزامات همان مبحث اجرا شود تنها راه تشخیص آن در نقشه ها فقط ارتفاع شیر از کف 110 الی 120 سانتیمتر است که در کنار شیر بایستی موقعیت دودکش هم مشخص شود. در مورد بخاری بدون دودکش اعم از زمینی یا دیواری صرفا حسب ارتفاع شیر از کف و نماد H نمی توان در نقشه ها و مدارک فنی این وسیله را شناسایی کرد. لذا در جدول مصارف روی نقشه ها ضروری است در هنگام معرفی وسیله گاز سوز با نماد H  نوع بخاری با صراحت به طور کامل به شرح زیر ذکر گردد.

   

  ردیف

  نام مصرف کننده

  نماد

  مقدار مصرف (مترمکعب در ساعت)

  1

  بخاری زمینی دودکش دار

  H

  0.6

  2

  بخاری دیواری دودکش دار

  H

  0.6

  3

  بخاری زمینی بدون دودکش

  H

  0.6

  4

  بخاری دیواری بدون دودکش

  H

  0.6

   

  برای ویرایش بعدی مبحث 17 مقررات ملی ساختمان بهتر است موارد فوق با دقت بیشتری  توضیح داده شود.

  موضوع : گاز و گازرسانی / مقالات   تاریخ انتشار : 18 مهر 1392