وب سایت دکتر رامین قاسمی اصل

Ghasemiasl.ir

  The website of Ramin Ghasemiasl

آموزش گام به گام نقشه کشی لوله کشی گاز

کتاب آموزشی گام به گام نقشه کشی لوله کشی گاز از مبتدی تا پیشرفته مربوط به...

جهت اطلاع از برنامه آموزشی دوره های ارتقا پایه دکتر رامین قاسمی اصل کلیک فرمایید

موضوعات

مقالات و یادداشتها نظام مهندسي ساختمان دانشجویان گاز و گازرسانی تاسیسات بهداشتی عایق بندی صوتی و حرارتی و سیستمهای اطفا حریق تاسیسات مکانیکی آسانسور، پله برقی و بالابر طنز و نهیب

ورود به سایت


نام کاربری :
رمز عبور :
  • عضویت در سایت
  • یادآوری رمز عبور

  •  در ساخت و ساز شهری مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی و کنترل ساختمان در چهار رشته معماری، عمران، برق و مکانیک فعال هستند. تعیین درصد خدمات مهندسی بین این چهار رشته یکی از موضوعات مهم در امر نظارت و طراحی بوده که مبنای تعیین حق الزحمه هر رشته است. برای انجام این مهم ساز و کار مناسب در طول چندین سال گذشته فراهم نشده و هر استان به فراخور حال خود بر مبنای اقلیم و نوع ساخت و ساز شهری تقسیم بندی را انجام داده است. در همین راستا به منظور تعیین درصد خدمات مهندسی بین چهار رشته سازمان نظام مهندسی استان تهران  قراردادی با یک شرکت مشاور به نام شهریک منعقد نمود و این فعالیت را به آن شرکت مهندس مشاور واگذار و طی مدت چند سال اخیر شرکت با ایجاد یک پرسشنامه و دریافت اطلاعات از اعضای سازمان ها نسبت به برآورد درصد خدمات مهندسی هر رشته در ساخت و ساز شهری اقدام نموده است. متاسفانه به علت اینکه اطلاعات دریافتی شرکت بر  اساس یک سری اطلاعات و پیش‌فرض‌های نادرست طراحی شده و از منابع و افراد نا مطمئن استخراج گردیده انجام این فرآیند منجر به نتایج نادرستی شد. بر مبنای همین اطلاعات  شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی و کنترل ساختمان نسبت به ابلاغ درصد خدمات مهندسی هر رشته در بهار ۱۴۰۲ اقدام نمود.  این امر مورد اعتراض جمع کثیری از مهندسان عضو سازمان های نظام مهندسی ساختمان قرار گرفت.  بر همین مبنا بر اساس طرح دعوی در دیوان عدالت اداری دستور موقت توقف درصد بندی تا رسیدگی کامل دیوان عدالت اداری متوقف شد.اما به هر صورت مبنای استخراج درصد های فوق الذکر برای هر یک از رشته های دخیل در امر ساخت و ساز شهری بایستی بر مبنای یک سری اصول و قواعد علمی و پذیرفته شده باشد.

    در حال حاضر وضعیت موجود در سطح استان های کشور برای درصد هر یک از رشته ها بر مبنای گروه بندی ساختمانها طبق مبحث دوم به شرح زیر موجود است.

     

    موضوع : نظام مهندسي ساختمان / مقالات و یادداشتها   تاریخ انتشار : 6 اردیبهشت 1402