وب سایت دکتر رامین قاسمی اصل

Ghasemiasl.ir

  The website of Ramin Ghasemiasl

ورودی و خروجی ایستگاههای تقلیل فشار گاز

ورودی و خروجی ایستگاههای تقلیل فشار گاز به منظور طراحی لوله کشی گاز فشار قوی در محدوده بخش دوم مبحث هفده...

جهت اطلاع از برنامه آموزشی دوره های ارتقا پایه دکتر رامین قاسمی اصل کلیک فرمایید

موضوعات

مقالات و یادداشتها نظام مهندسي ساختمان دانشجویان گاز و گازرسانی تاسیسات بهداشتی عایق بندی صوتی و حرارتی و سیستمهای اطفا حریق تاسیسات مکانیکی آسانسور، پله برقی و بالابر طنز و نهیب

ورود به سایت


نام کاربری :
رمز عبور :
 • عضویت در سایت
 • یادآوری رمز عبور

 •  همانگونه که در مقاله مربوط به کجا چنین شتابان متذکر شدم متاسفانه ۶ ماه بعد از اجرایی شدن ویرایش چهارم مبحث ۱۷ مقررات ملی ساختمان ویرایش پنجم در یک طرح ضربتی برای یک نظرخواهی یک ماهه در سایت دفتر مقررات ملی ساختمان قرار گرفت و بلافاصله و بدون فوت وقت به شورای تدوین ارسال شد و خروجی این شورا که متاثر از نقطه نظرات نویسندگان آن بوده ویرایش جدید مبحث هفدهمی است که  مجدداً تغییرات دیگری نمود و به عنوان ویرایش پنجم مجدداً مورد نظرخواهی قرار گرفت.

  به دور از تغییرات جزئی و غیر تاثیرگذار در حوزه نظارت و بازرسی گاز شاخص‌ترین اتفاقی که در این سری جدید ویرایش پنجم افتاده پذیرش طراحی برای مجریان لوله کشی گاز که فاقد مدرک تحصیلی آکادمیک معتبر می‌باشند بوده است. این موضوع به معنای آن است که مهندسان تاسیسات که بعد از گذراندن دوره‌های آموزشی متعدد در تحصیلات آکادمیک سپس ۳ سال سابقه کار حرفه‌ای و شرکت در آزمون طراحی و نظارت  وزارت راه و شهرسازی و سپس گذراندن دوره صلاحیت نظارت و طراحی گاز فشار ضعیف همتراز یک فرد دیپلمه و به پایین که با گذراندن یک دوره کوتاه مدت ۱۶ ساعته در فنی و حرفه‌ای برای طراحی سامانه‌های گاز معرفی گردیده است. 

  این یعنی خواندن فاتحه  مهندسی در بخش  تاسیسات مکانیکی است . این نگاه رو به قهقرا که در تدوین این مبحث مورد توجه قرار گرفته واقعا از روی چه بی‌تدبیری است که بر همین اساس آیا وزارت راه و شهرسازی می‌خواهد در آینده آرماتوربند و اسکلت ساز ساختمان را با گذراندن یک دوره آموزشی به عنوان طراح محاسب سازه یا برق کار ساختمان را با گذرانیدن یک دوره در فنی و حرفه‌ای به عنوان مهندس برق طراح ساختمان به جامعه معرفی کند. واقعا باید به گردانندگان این امر تبریک گفت که بعد از گذشت سال‌ها از دوران حاکمیت عقل به دوران جاهلیت در حال حرکت هستیم و به قولی آپارتاید مجریان  در راه است.

  رامین قاسمی اصل

  مولف شرح تفصیلی بر مبحث هفده مقررات ملی ساختمان
  مدرس حوزه گاز و گارسانی
  مدرس دانشگاه
  نایب رئیس گروه تخصصی مکانیک نظام مهندسی تهران
  موضوع : مقالات و یادداشتها   تاریخ انتشار : 30 آذر 1402