وب سایت دکتر رامین قاسمی اصل

Ghasemiasl.ir

  The website of Ramin Ghasemiasl

معرفی کتاب شرح تفصیلی بر مبحث شانزده مقررات ملی ساخختمان

کتاب شرح تفصیلی بر مبحث شانزدهم مقررات ملی ساختمان تاسیسات بهداشتی توسط دکتر رامین قاسمی اصل د در انتشارات نوآور با ۲۳۲ صفح در قطع وزیری به چاپ رسیده است. نوبت چاپ اول ویرایش اول بهمن ۱۳۹۸ در درسترس است....

جهت اطلاع از برنامه آموزشی دوره های ارتقا پایه دکتر رامین قاسمی اصل کلیک فرمایید

موضوعات

مقالات و یادداشتها نظام مهندسي ساختمان دانشجویان گاز و گازرسانی تاسیسات بهداشتی عایق بندی صوتی و حرارتی و سیستمهای اطفا حریق تاسیسات مکانیکی آسانسور، پله برقی و بالابر طنز و نهیب

ورود به سایت


نام کاربری :
رمز عبور :
 • عضویت در سایت
 • یادآوری رمز عبور
 • برترین مطالب


  استاد دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با بیان این‌که سالانه به اندازه سرنشینان دو هواپیمای غول‌پیکر تلفات جانی ناشی از بی‌توجهی به نکات ایمنی برقی داریم، گفت:ارتباط سازمان نظام مهندسی، تولیدکنندگان و سازمان استاندارد تضمین‌کننده جان افراد است.

  صادق شاملو با اعلام این‌که سالانه بیش از صدها نفر به اندازه سرنشینان دو هواپیمای غول پیکر در ایران به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی برقی جانشان را از دست می دهند، گفت: حفظ ایمنی تاسیسات الکتریکی عمدتا به دو عامل یکی اجرای صحیح سیستم زمین و دیگری استفاده از تجهیزات حفاظتی مانند کلید حفاظت از جان وابسته است.

  وی افزود: اگر ملاحظات سیستم زمین به طورکامل رعایت نشود تاثیری در نجات جان افراد ندارد. خوشبختانه در آیین نامه های اجرایی نظام مهندسی این موضوع به درستی در نظر گرفته شده و به طور مناسبی در ساختمان‌های جدیدالاحداث اجرا می شود. اما اجرای سیستم زمین در صورت عدم وجود و تمهید اتصال زمین در تجهیزات الکتریکی و عدم استفاده از تجهیزات حفاظتی, به تنهایی حاصلی نخواهد داشت.

  به گفته استاد دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، در مبحث ایمنی تاسیسات الکتریکی علاوه بر اجرای صحیح سیستم زمین و تجهیزات حفاظتی استفاده از وسایل الکتریکی استانداردی که الزاامات ایمنی استاندارد ملی و بین المللی را رعایت کرده باشند, به همان اندازه اهمیت دارد.

  شاملو بیان کرد: ارتباط تنگاتنگی بین سازمان نظام مهندسی از یک طرف و تولیدکنندگان و سازمان ملی استاندارد که متولی تولید و تایید تجهیزات الکتریکی هستند باید برقرار باشد تا مجموعه اقدامات آنها تضمین کننده حفظ ایمنی جان افراد و تجهیزات باشد.

  کاندیدای گروه اساتید دانشگاهی سازمان نظام مهندسی ساختمان اظهار کرد: اگرچه اجرای سیستم زمین در ساختمان‌های نوساز انجام می شود اما سهم ساخته های نو در مقایسه با بافت های فرسوده و ساختمانهای قدیمی که عمدتا سیستم زمین و تجهیزات حفاظتی در آنها اجرا نشده, اندک است و متاسفانه پتانسیل خطر الکتریکی برای شهروندان کماکان بسیار زیاد است و نرخ افزاینده ای نیز در این چند ساله داشته است.

  شاملو تصریح کرد: با توجه به اینکه سازمان نظام مهندسی ساختمان و شهرداریها به عنوان متولی امر ساخت و ساز و نوسازی در شهرها هستند و تنها سازمان مجاز به ورود به حیطه داخلی ساختمانها می باشند متاسفانه امکان قانونی ارزیابی واجرای آیین نامه های اجرایی ایمنی در ساختمانهای قدیمی را ندارند بنابراین باید تمهیدات, ابزار و قدرت قانونی کافی برای ارزیابی و پایش ونهایتا اجرای سیستم زمین در تمامی ساختمان‌ها بویژه ساختمانهای قدیمی کشور برای سازمان نظام مهندسی فراهم شود تا شاهد کاهش جانباختگان حوادث برقی باشیم.

  عضو سازمان نظام مهندسی اضافه کرد: انجام این کار علاوه بر افزایش ایمنی برای شهروندان عزیز باعث بهره مندی از توان علمی و فنی مهندسیان برق و اشتغال موثر آنها خواهد شد.

  منبع تسنیم

  موضوع : تاسیسات مکانیکی / کتاب . استاندارد و جزوه   تاریخ انتشار : 15 مهر 1394