وب سایت دکتر رامین قاسمی اصل

Ghasemiasl.ir

  The website of Ramin Ghasemiasl

معرفی کتاب شرح تفصیلی بر مبحث شانزده مقررات ملی ساخختمان

کتاب شرح تفصیلی بر مبحث شانزدهم مقررات ملی ساختمان تاسیسات بهداشتی توسط دکتر رامین قاسمی اصل د در انتشارات نوآور با ۲۳۲ صفح در قطع وزیری به چاپ رسیده است. نوبت چاپ اول ویرایش اول بهمن ۱۳۹۸ در درسترس است....

جهت اطلاع از برنامه آموزشی دوره های ارتقا پایه دکتر رامین قاسمی اصل کلیک فرمایید

موضوعات

مقالات و یادداشتها نظام مهندسي ساختمان دانشجویان گاز و گازرسانی تاسیسات بهداشتی عایق بندی صوتی و حرارتی و سیستمهای اطفا حریق تاسیسات مکانیکی آسانسور، پله برقی و بالابر طنز و نهیب

ورود به سایت


نام کاربری :
رمز عبور :
 • عضویت در سایت
 • یادآوری رمز عبور
 • برترین مطالب


   مجری طرح بهینه‌سازی مصرف انرژی سازمان بهره‌وری انرژی (سابا) از طرح جایگزینی مبردهای جدید در سامانه‌ تبرید یخچال و فریزر خبر داد.

  مهندس "احمدرضا توکلی" با بیان این مطلب که 90 درصد مصرف انرژی یخچال‌ها در بخش کمپرسور است که کار سرماسازی را انجام می‌دهد؛ اظهار داشت: طرح جایگزینی مبرد R630a به‌جای R134a در سامانه‌ تبرید یخچال و یخچال فریزرها می‌تواند میزان مصرف برق را در این لوازم در حد قابل توجهی کاهش دهد.

   

  وی ادامه داد: سازمان بهره‌وری انرژی "سابا" همه ساله طرح‌هایی را در خصوص کاهش مصرف انرژی در بخش ساختمان و صنعت ارائه می‌کند،‌ که یکی از این طرح‌ها که در خصوص کاهش مصرف انرژی در لوازم خانگی است طرح فوق است.

   

  توکلی افزود: یخچال، فریزر و کولرهای آبی تا قبل از طرح‌های "سابا" دارای رتبه‌های گوناگون بودند، به‌طوریکه کولرهای آبی در کشور دارای رتبه G و یا پائین‌تربوده و برخی لوازم خانگی نیز فاقد رتبه مصرف انرژی بودند؛ اما امروزه با توجه به حمایت‌های " سابا" کولرهای آبی با رتبه A درکشور تولید می‌شود.

   

  وی با اشاره به رتبه مصرف انرژی یخچال و یخچال فریزر که از سه سال قبل E بوده و در زمان حاضر این رتبه به A و A پلاس تبدیل شده است، بیان داشت: با حمایت سازمان بهره‌وری انرژی از تولید کنندگان یخچال و یخچال فریزر در کشور، به منظورتشویق تولیدکنندگان داخلی، این سازمان وام کم‌بهره و یا بدون بهره در اختیار تولیدکنندگان قرار داده تا از این پس به تولید یخچال و یخچال فریزر با رتبه انرژی A و بالاتر اقدام نمایند.

   

  مجری طرح بهینه‌سازی مصرف انرژی "سابا " با اشاره به طرح جدید این سازمان برای بهینه سازی مصرف مبردها، گفت: مطالعه طرح جایگزینی مبرد R630a بجای R134a در سامانه‌ تبرید یخچال و یخچال فریزراز دو سال قبل آغاز شد و پس از آزمایش‌های متعدد، به این نتیجه رسیدیم که تنها مبردی که می‌تواند جایگزین شود، این مبرد است که نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورها نیز در یک برنامه زمان‌بندی مشخص مطابق با پروتکل مونترال و کیوتو از این مبرد در سامانه‌ تبرید استفاده می‌شود.

   

  وی با بیان این مطلب که تا سال 2030 تولید یخچال و یخچال فریزر در تمام دنیا با مبردهای R134a ممنوع خواهد شد، اظهار داشت: از ویژگی‌های سامانه‌ جدید می‌توان به حجم کم (حدود 50 درصد)، انرژی کمتر برای ایجاد کمپرس، ارتقای حداقل دو رتبه مصرف انرژی در یخچال و فریزر، عدم موارد تخریبی برای لایه اوزون، دوستی با محیط زیست، عدم تأثیر منفی بر گرمایش کره زمین و کاهش مصرف انرژی نام برد.

   

  توکلی تاکید کرد: تاکنون سه کارخانه تولیدی با انعقاد قرارداد خط تولیدشان را به سمت R630a تغییر داده و در حال نصب تجهیزات جدید هستند و به‌زودی به تجهیزات فوق مجهز خواهند شد، همین طرح است که در شش ماهه دوم به بهره‌برداری خواهد رسید.

   

  وی اضافه کرد: مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از یخچال‌هایی که به سامانه‌ تبرید R630a مجهز هستند، کاهش قابل توجه مصرف انرژی را در کشور سبب خواهد شد.

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)،

  موضوع : تاسیسات مکانیکی / کتاب . استاندارد و جزوه   تاریخ انتشار : 17 خرداد 1394