وب سایت دکتر رامین قاسمی اصل

Ghasemiasl.ir

  The website of Ramin Ghasemiasl

معرفی کتاب شرح تفصیلی بر مبحث شانزده مقررات ملی ساخختمان

کتاب شرح تفصیلی بر مبحث شانزدهم مقررات ملی ساختمان تاسیسات بهداشتی توسط دکتر رامین قاسمی اصل د در انتشارات نوآور با ۲۳۲ صفح در قطع وزیری به چاپ رسیده است. نوبت چاپ اول ویرایش اول بهمن ۱۳۹۸ در درسترس است....

جهت اطلاع از برنامه آموزشی دوره های ارتقا پایه دکتر رامین قاسمی اصل کلیک فرمایید

موضوعات

مقالات و یادداشتها نظام مهندسي ساختمان دانشجویان گاز و گازرسانی تاسیسات بهداشتی عایق بندی صوتی و حرارتی و سیستمهای اطفا حریق تاسیسات مکانیکی آسانسور، پله برقی و بالابر طنز و نهیب

ورود به سایت


نام کاربری :
رمز عبور :
 • عضویت در سایت
 • یادآوری رمز عبور
 • برترین مطالب


  مهندس صادق نادری شریف عنوان نمودند در بازرسی از یک مشترک تجاری مشاهده کردم که دودکش جهت بخاری اجرا نشده است. علی رغم اصرار مالک ، مقرر شد که دودکش سایز 10 را اجرا کند. 4 واحد اداری در قسمت فوقانی این مشترک تجاری قرار دارد که سازنده و مالک آنها  یک نفر است که هنوز به طور 100% تکمیل نشده اند و در مرحله خرده کاری کار قرار دارند .مالک جهت اجرای کار سقف تمام طبقات را سوراخ کرده و دودکش را در مجاورت ستون تا بام اجرا و کاملا با بوشن و ملات دودبند کرده است. مالک مدعی است در مرحله بعد با توری مرغی و سیمان سفید و گچ روی دودکش را پوشانده و دودکش را با قالبی که ستون در آن قرار دارد هم باد و یکی میکند. در ضمن با توجه به نوع ساخت امکان در نظر گرفتن دریچه تامین هوا برای استفاده از دودکش بدون بخاری نیست. حالا برای من سوالات زیر پیش آمده:

  1-در صورتی که  مالک بعداز اخذ تاییدیه دودکش را جمع کند  و مجدد کف واحد را بپوشاند،چه راهکاری میتوان در نقشه و فرم 5 در نظر گرفت که مسئولیت خطای مالک گریبان مهندس ناظر را نگیرد؟

   پاسخ :اصولا شما باید تا پایان ساختمان مراتب ساخت را رویت نموده و سپس تاییدیه را بدهید. در این حالت اگر دودکش به صورت توکار و در جان ساختمان ممزوج شده باشد مثل سایر کارها قابل بررسی و استفاده است. طبق روال مشخصات فنی دودکش در تایید ها قید می شود. اگر مالک ساختمان را به پایان راساند و شما در آن موقع تاییدیه را تحویل دهید. عملا تخریب این موارد کار بسیار دشوار و با هزینه است. در فرض محال در صورت جمع آوری دودکشها محل این تخریب و بازسازی آن توسط کارشناسان خبره قابل شناسایی است. زیرا دودکشها در تاییدیه درج شده است.

  2-در برخی از واحدهای تجاری دودکش هنگام ساخت ساختمان اجرا نمیشود و هنگام بازرسی ناظر مشکلاتی مانند مورد بالا و یا به شکل روکار اجرا  و روی آن را بطور موقت پوشانده میشود و عملا مهندس در کار انجام شده قرار میگیرد

  پاسخ : این مورد در این لینک توضیح داده شده است

  3-آیا مسیر در نظر گرفته شده برای دودکش مناسب است؟ صرف اینکه در حال حاضر مالک واحد تجاری و واحدهای اداری فوقانی یکی است و دودکش در کنار و امتداد قالب ستون قرار گرفته، عبور دودکش از این فضا تجاوز به اعیانی واحدهای اداری محسوب نمیشود؟

  پاسخ : اگر ساختمان با این شرایط تمام شود و طبق روال برای پایان کار اقدام گردد مثل دودکش در سایر ساختمانها با آن برخورد می شود. در مبحث هفده محل قرار گیری دودکش سیمانی در داحل بنا مشحص نشده هر چند ممکن است به جهت حرکتهای ثانویه ساختمان دودکش چسبیده به ستون دچار حادثه گردد. در صورت نیاز با مهندس سازه ساختمان مشورت گردد.

  موضوع : گاز و گازرسانی / پرسش و پاسخ متداول   تاریخ انتشار : 7 بهمن 1392