وب سایت دکتر رامین قاسمی اصل

Ghasemiasl.ir

  The website of Ramin Ghasemiasl

سمینار آنلاین تاسیسات بهداشتی

برگزرای سمینار آموزشی آنلاین نکات تاسیسات بهداشتی بر اساس آخرین ویرایش مبحث 16 مقررات ملی ساختمان ویژه مهندسان دارای پروانه اشتغال به کار در رشته تاسیسات مکانیکی ...

برای اطلاع از برنامه دوره های آموزشی دکتر رامین قاسمی اصل کلیک نمایید

موضوعات

ورود به سایت


نام کاربری :
رمز عبور :
 • عضویت در سایت
 • یادآوری رمز عبور

 • مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران در گفتگو با پیام ساختمان خبر داد: طبق قانون، وزارت راه و شهرسازی وظیفه نظارت عالیه بر تمام نهاد‌های صنعت ساختمان را دارد. شهرداری و نظام‌مهندسی هم از این قاعده مستثنی نیستند و چنانچه تخلفی مرتکب شوند، باید به وزارت راه و شهرسازی پاسخگو باشند. و چنانچه تخلفی مرتکب شوند، باید به وزارت راه و شهرسازی پاسخگو باشند. از سوی دیگر این روز‌ها مسائل مختلفی ازجمله منافات طرح تفصیلی شهر تهران با طرح جامع، نظارت وزارت راه و شهرسازی بر گود‌برداری‌ها و جلوگیری از ادامه کار گود‌های پرخطر مطرح می‌شود. پیام ساختمان برای آگاهی از چندوچون این موضوعات گفتگویی با فریبرز واحدی، مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران ترتیب داد. گفتگوی که البته به مسائل مهم دیگری هم کشیده شد:

  پیام ساختمان: یکی از عمده‌ترین مشکلات حال حاضر، بحث استفاده از مجریان ذی‌صلاح است. در این رابطه چه اقدامی انجام داده‌اید؟

  بخشی از ساختمان‌های ما توسط افراد غیرحرفه‌ای ساخته می‌شود، درحالی‌که ساختمان‌سازی یک کار تخصصی است. یعنی کسانی که صلاحیت ندارند وارد کار ساخت‌وساز شده‌اند. ما این کار را در کمیته پنج نفره‌ای دنبال می‌کنیم و آیین‌نامه و شیوه‌نامه‌ای خواهیم داشت تا ساخت‌وساز به‌وسیله افراد دارای صلاحیت انجام شود.

  پیام ساختمان: در رابطه با نظارت بر گود‌برداری‌ها چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

  ما حوادث متعددی را در شهر تهران داشتیم و به آموزش کسانی که مجوز کار دارند، بسنده نکردیم. در بسیاری از گود‌برداری ها اصول اولیه ایمنی را رعایت نکرده‌اند. ما به شهرداری مناطق مربوطه نامه زده‌ایم و اقداماتی انجام شده است. متأسفانه در مواردی علیرغم اینکه حکم قضایی برای پلمپ داشته‌ایم اما پیمانکار کار را ادامه داده و منجر به حادثه شده است.

  پیام ساختمان:احساس کردید نظام‌مهندسی نمی‌تواند جلوی گود‌برداری‌های غیراصولی را بگیرد؟

  نظام‌مهندسی ساختارش پاسخگوی این نظارت‌هاست اما ممکن است برخی از مهندسان تخلف کنند. ما به دنبال این هستیم که اگر نظارتی هم به‌صورت صوری انجام شد،از طریق نظارت عالیه بتوانیم مهندس را به شورای انتظامی معرفی کنیم و جلوی حادثه را بگیریم.

  پیام ساختمان: نظارت عالیه در رابطه با نظام‌مهندسی و طرحی مانند ارجاع کار نظارت چگونه عملیاتی می‌شود؟

  ما بر کار نظام‌مهندسی نظارت داریم. چندین تخلف در رابطه با طرح ارجاع کار ازجمله عدم رعایت ظرفیت کاری اعضای حقیقی و حقوقی به ما گزارش‌شده و رسیدگی کردیم و در نهایت پرونده آنها را به شورای انتظامی ارجاع دادیم. حتی برخی از اعضای متخلف عضو هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران بوده و تخلفشان ثابت‌شده است. چنانچه تخلف در شورای انتظامی محرز شود، قطعاً هم لغو پروانه می‌شوند و هم از ادامه فعالیتشان در نظام‌مهندسی جلوگیری می‌شود.

  موضوع : مقالات و یادداشتها / مقالات   تاریخ انتشار : 29 آبان 1393