وب سایت دکتر رامین قاسمی اصل

Ghasemiasl.ir

  The website of Ramin Ghasemiasl

سمینار آنلاین تاسیسات بهداشتی

برگزرای سمینار آموزشی آنلاین نکات تاسیسات بهداشتی بر اساس آخرین ویرایش مبحث 16 مقررات ملی ساختمان ویژه مهندسان دارای پروانه اشتغال به کار در رشته تاسیسات مکانیکی ...

برای اطلاع از برنامه دوره های آموزشی دکتر رامین قاسمی اصل کلیک نمایید

موضوعات

ورود به سایت


نام کاربری :
رمز عبور :
 • عضویت در سایت
 • یادآوری رمز عبور

 • در نظریه اول؛ وزیر راه و شهرسازی درباره سکوت موجود در آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی ساختمان پیرامون تصدی یک ساله اعضای هیئت رئیسه سازمان استانی ابراز نظر کرده است که به بررسی این مورد می پردازیم.

  جهت یادآوری نظریه اول، ابتدا متن کامل آن را که در ابلاغیه وزارت راه و شهرسازی موجود می‌باشد مرور می کنیم سپس در ادامه  به بررسی جوانب آن می پردازیم.

  شماره 1/93
  تاریخ 10/10/93
  در خصوص سکوت موجود در آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب سال 1375 در موضوع تصدی اعضای هیئت رییسه سازمان استان در زمان خروج یک یا چند نفر از این هیئت، با توجه به ماده 71 آیین نامه و تبصره های الحاقی بعدی آن، چون مدت تصدی فوق یک سال است که از ابتدای تصدی هیئت رییسه محاسبه می شود، لذا عضویت شخص یا اشخاص جایگزین اعم از عضویت اولیه یا ثانوی (به علت فوت، حجر یا تعلیق یا لغو عضویت) تا سقف یک سال مذکور و به صورت ترمیمی خواهد بود و در پایان یک سال مذکور، هیئت مدیره کلیه اعضای هیئت رییسه سازمان استان را با لحاظ ترتیبات قانونی مقرر در آیین نامه اجرایی انتخاب خواهد کرد.

   

  در واقع صورت مسئله این است که هئیت رئیسه های استانی به مدت یک سال تصدی سمت هیئت رئیسه را عهده دار هستند حال چنانچه به هر دلیل هر یک از اعضای هیئت رئیسه و حتی شخص رئیس با شخص دیگری جایگزین شود آیا این شخص جایگزین نیز باید از زمان تصدی به مدت یک سال عضو هیئت رئیسه (یا رئیس) باقی بماند یا همزمان با سایر اعضای اولیه، مدت تصدی وی نیز به پایان می رسد؟

  از آنجا که آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی ساختمان در این باره سکوت کرده بود وزیر راه و شهرسازی حسب وظیفه با ورود به این مورد، نظر خود را مبنی بر اینکه این زمان یک ساله برای تمامی اعضای هیئت رئیسه چه اعضای اولیه و چه اعضای ثانویه و جایگزین، ساری و جاری است بیان کردند تا کلیه اعضای هیئت رئیسه استان طبق آیین نامه و به صورت همزمان انتخاب شوند. یکی از اشکالاتی که به نظریات شش گانه وزیر وارد می کردند این بود که زمان اجرای این نظریات مشخص نیست که ظاهراً این اشکال نمی تواند بر این نظریه اول وارد باشد چون در هنگام اولین انتخاب هیئت رئیسه آتی می توان این نظریه را اجرایی کرد و نیازی به تعیین زمان اجرا در متن ابلاغیه وجود ندارد.

  شاید برخی از کسانی که به تازگی به عضویت و یا ریاست هئیت رئیسه استانی منصوب شده باشند خیلی این بند نظریات برای آنها خوشایند نباشد و انتظار داشته باشند به مدت یک سال کامل در سمت خود باقی باشند که با این ابراز نظر وزیر راه و شهرسازی دیگر ممری برای این گونه احتجاجات و شائبه ها باقی نمی ماند و چنانچه این افراد همچنان مورد وثوق و تأیید هیئت مدیره باشند که مجدداً انتخاب خواهند شد و در غیر این صورت هم افراد دیگری انتخاب می شوند که بیشتر با خط فکری و اجرایی هیئت مدیره به عنوان منتخبین مجمع عمومی همخوانی داشته باشند. البته در یک نگاه بلندمدت هم می توان چنین دید که در انتخابات هیئت مدیره استانی نیز که در دوره های سه ساله برگزار می شود و احتمال دارد که افرادی با دیدگاه هایی کاملاً متفاوت انتخاب شوند که در آن صورت این انتخاب اعضای هیئت رئیسه به صورت کلی(هم اعضای اولیه و هم اعضای جایگزین) در پایان یک سال، کمک می کند که هیئت مدیره و هیئت رئیسه استانی دارای ترکیبی همگن باشند و اصطکاک کمتری بین آنان به وجود آید.

   

  منبع سایت صما

  موضوع : نظام مهندسي ساختمان / مقالات   تاریخ انتشار : 22 بهمن 1393