وب سایت دکتر رامین قاسمی اصل

Ghasemiasl.ir

  The website of Ramin Ghasemiasl

سمینار آنلاین تاسیسات بهداشتی

برگزرای سمینار آموزشی آنلاین نکات تاسیسات بهداشتی بر اساس آخرین ویرایش مبحث 16 مقررات ملی ساختمان ویژه مهندسان دارای پروانه اشتغال به کار در رشته تاسیسات مکانیکی ...

برای اطلاع از برنامه دوره های آموزشی دکتر رامین قاسمی اصل کلیک نمایید

موضوعات

ورود به سایت


نام کاربری :
رمز عبور :
 • عضویت در سایت
 • یادآوری رمز عبور

 • ،مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران عنوان کرد: تخلف برخی از اعضای هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران در رابطه با طرح ارجاع کار نظارت اثبات‌شده است.  در نشست خبری سازمان نظام‌مهندسی این موضوع  در حضور رئیس، دبیر و معاونت فنی سازمان مطرح گردید. اگرچه مسئولان عنوان می‌کردند تخلفات هنوز اثبات نشده اما تلویحاً وجود این مسائل را رد نکردند.

  درحالی‌که سازمان‌های نظام‌مهندسی موظفند بر اساس شیوه‌نامه ابلاغی شورای مرکزی اقدام کنند شنیده‌ها حاکی است؛ تخلفاتی در رابطه با شیوه‌نامه و نحوه اجرای طرح ارجاع کار صورت گرفته است. به‌طور مثال درحالی‌که شیوه‌نامه عنوان نکرده فقط ارجاع کار در مرکز استان‌ها اتفاق بیفتد، اما این کار در حال حاضر فقط مختص مناطق 22 گانه است. این در حالی است که بخش اعظم ساخت‌وسازها در حاشیه شهر انجام می‌شود و دفاتر نظام‌مهندسی اطراف تهران خودشان کار را به شرکت‌های حقیقی و حقوقی ارجاع می‌دهند. مثلاً زیرمجموعه‌های سازمان نظام‌مهندسی که 23 دفتر می‌باشند، تنها 4 تا 5 دفتر در تهران است و بقیه در اطراف تهران هستند. بنابراین کار با استفاده از شیوه‌نامه غیرقانونی انجام می‌شود و از طرفی از ظرفیت مهندسان کم نمی‌شود.

  گفته می‌شود سازمان نظام‌مهندسی ساختمان فرمول‌ها و اعدادی را برای ارجاع کار لحاظ کرده‌اند که کاملاً سلیقه‌ای می‌باشد و به نظر می‌رسد از برخی شرکت‌ها تأثیرپذیر بوده است. درحالی‌که این فرمول‌ها باید در کمیته ارجاع کار نظارت بررسی می‌شد و با نظام‌نامه شورای مرکزی تطابق پیدا می‌کرد. نفوذ یکی از این شرکت‌ها تا جایی پیش رفته که پروژه‌ای 430 هزار متری را دریافت نموده و فقط 5 درصد حق سازمان را واریز می‌کند و حق‌الزحمه ناظر را به‌حساب سازمان نمی‌ریزد.

  موضوع ارجاع کار نظارت وقتی جالب‌تر می‌شود که منابع آگاه خبر می‌دهند؛ نرم‌افزار این شیوه‌نامه توسط شرکت فناوران اطلاعات شهرداری تهران تهیه‌شده و طبیعی است که با این نرم‌افزار، روی‌داده‌ها مدیریت کنند. حتی قرار شده این نرم‌افزار عوض شود اما این کار انجام نشده و همچنان دسترسی به این نرم‌افزار وجود دارد. این دستی بودن هم باعث شده تا برخی از اعضای طبقه سوم روی مدیریت پروژه‌ها با مالکان توافق ‌کنند. ضمن اینکه به‌جای ارجاع کار از طرف سازمان به شرکت‌ها، برخی از شرکت‌ها کار انتخابی به سازمان ارائه می‌کنند.

  گفته می‌شود؛ برخی شرکت‌های تازه تأسیس ظرفیت کاری زیادی گرفته‌اند (شرکت‌هایی که گفته می‌شود منتسب به برخی از آقایان نظام‌مهندسی است) اما ظرفیت کار شرکت‌های قدیمی حتی به 20 هزار متر هم نمی‌رسد.

  نکته آخر اینکه درنتیجه این طرح در سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران و قطع رابطه مالی ناظر و مالک، بهره بانکی پول نظارت که به‌حساب نظام‌مهندسی ریخته می‌شود ، سود کلانی عاید نظام‌مهندسی می‌شود.

   

  منبع خبر نشریه پیام ساختمان

  موضوع : نظام مهندسي ساختمان / مقالات   تاریخ انتشار : 5 آذر 1393