وب سایت دکتر رامین قاسمی اصل

Ghasemiasl.ir

  The website of Ramin Ghasemiasl

آموزش آنالیز انرژی، اگزرژی اقتصادی و زیست محیطی سیکل رانکین در نرم‌افزار EES

رایج‌ترین نیروگاه‌‌هایی که از سیکل رانکین برای تولید قدرت استفاده می‌کنند، نیروگاه‌های زغالی و نیروگاه‌های گازی هستند. مشکل اصلی این نیروگاه‌ها انتشار زیاد آلاینده‌ها به محیط زیست است. افزایش قیمت سوخت، قوانین سخت گیرانه محیط...

برای اطلاع از برنامه دوره های آموزشی دکتر رامین قاسمی اصل کلیک نمایید

موضوعات

ورود به سایت


نام کاربری :
رمز عبور :
 • عضویت در سایت
 • یادآوری رمز عبور

 • در بسیاری از امور خدمات مهندسی وقتی که مهندس فابریک ما خارج از شرح خدمات مهندسی محوله عرایضی را به سمع صاحب کار می رساند الحق و الانصاف تقاضای هزینه این خدمات را از وی طلب می کند. این امر شاید در وهله اول به مذاق مخاطب خوش نیاید اما واقعیت این چنین است که هر عمل و فعالیت اضافی در خدمات مهندسی  مستلزم پرداخت هزینه ای است که با آن رضایت یک مهندس را درقبال این خدمات فراهم می سازد .

  مهترین مسئله در این بین شفاف بودن شرح خدمات در امر طراحی و نظارت بر اجرا است. بنابراین هر آن چه که مازاد بر آن تعاریف عمل شود مستوجب پرداخت هزینه خدمات است. در امر بازرسی و نظارت بر لوله کشی گاز برای ساختمانهای عمومی و خاص و  نیز کنتورهای G65 و G100 طبق تقاهم نامه وازرتین نفت و راه وشهرسازی امور ممیزی و طراحی سیستم توسط مهندس ناظر جزو تکالیف قانونی است که متاسفانه به علت عدم توجه به این موضوع خطیر تاکنون نرح مصوبی برای این موضوع از سوی مراجع ذی صلاح تکلیف نشده و همین امر موقع رجوع مهندسان به این گونه پروژه ها مسایل و مشکلات عدیده ای را فراهم نموده که گاها ارایه این نوع خدمات را به عنوان دریافت وجه سرگردنه و .... عنوان می کنند. هر چند اصل ماجرا که انچام کار اضافی و تعهدات مازاد از سوی ناظر به عنوان طراح در این قبیل پروژه ها بوده فراموش می گردد . برای بیان روان این مسئله به یک روایت فضای مجازی زیر اشاره می گردد.

   

  براي تعمير ديگ بخار يک کشتي عظيم بخاري، از يک متخصص دعوت کردند.

  وي پس از آنکه به توضيحات مهندس کشتي گوش داد و سوالاتي از او کرد، به قسمت ديگ بخار رفت. نگاهي به لوله هاي پيچ در پيچ کرد و چند دقيقه به صداي ديگ بخار گوش داد و در نهايت، چکش کوچکي را برداشت و با آن ضربه اي به شير قرمز رنگي زد...

  ناگهان موتور بخار به طور کامل به کار افتاد و عيب آن برطرف شد و آن متخصص هم در پي کار خود رفت.

  روز بعد صاحب کشتي يک صورتحساب هزار دلاري دريافت کرد ، متعجب شد و گفت که اين متخصص بيش از پانزده دقيقه در موتور خانه ي کشتي وقت صرف نکرد، پس اين صورتحساب هزار دلاري براي چيست؟!

   

  آنگاه از او صورت ريز هزينه ها را درخواست کرد و متخصص اين صورتحساب را برايش فرستاد:

  بابت ضربه زدن با چکش:0/5 دلار

  بابت دانستن محل ضربه:999/5 دلار!!!

  نتيجه:

  آنچه شما را به نتيجه ي مطلوب مي رساند، الزاماً نه تلاش و فعاليت سخت و طاقت فرساست، بلکه آگاهي و اطلاع از چگونگي انجام دقيق و درست کار هاست.

  موضوع : طنز و نهیب / مقالات   تاریخ انتشار : 13 مهر 1393