وب سایت دکتر رامین قاسمی اصل

Ghasemiasl.ir

  The website of Ramin Ghasemiasl

معرفی کتاب شرح تفصیلی بر مبحث شانزده مقررات ملی ساخختمان

کتاب شرح تفصیلی بر مبحث شانزدهم مقررات ملی ساختمان تاسیسات بهداشتی توسط دکتر رامین قاسمی اصل د در انتشارات نوآور با ۲۳۲ صفح در قطع وزیری به چاپ رسیده است. نوبت چاپ اول ویرایش اول بهمن ۱۳۹۸ در درسترس است....

جهت اطلاع از برنامه آموزشی دوره های ارتقا پایه دکتر رامین قاسمی اصل کلیک فرمایید

موضوعات

مقالات و یادداشتها نظام مهندسي ساختمان دانشجویان گاز و گازرسانی تاسیسات بهداشتی عایق بندی صوتی و حرارتی و سیستمهای اطفا حریق تاسیسات مکانیکی آسانسور، پله برقی و بالابر طنز و نهیب

ورود به سایت


نام کاربری :
رمز عبور :
 • عضویت در سایت
 • یادآوری رمز عبور
 • برترین مطالب


  همزمان با شروع نظارت و بازرسی گاز در استان تهران در مراجعه به واحدهای مسکونی برای امور نظارت موارد متعددی نقض مقررات در اجرا از سوی مجریان مشاهده می شد. از جمله این موارد دودکش روی نما، عدم هوادهی و تهویه مناسب، سوراخ کاری لوله های کلکتور به جای اخذ انشعاب به صورت استاندارد، استفاده از لوله های غیر استاندارد  و ... بود. با گسترش نظارت و بازرسی و اعمال قانون و نیز آموزش مهندسان و توجیه کارفرمایان آرام آرام بسیاری از این موارد حل و فصل گردید. هر چند طبق شواهد و گزارشاتی که مهندسان اعلام می نمایند هنوز مشاهده می شود در اطراف تهران موضوع دودکش روی نما در ساختمانهای نوساز اجرا شده و انتظار مساعدت از سوی مهندسان برای تایید این نوع ساختمانها را دارند. در این خصوص بایستی مواردی را یاد آور شد.

  1-  اگر مجری لوله کشی گاز در چنین مناطقی به جای اجرای مفاد مبحث هفده از روشهای غیر معمول برای تخلیه محصول احتراق وسایل گاز سوز استفاده مینماید ضروری است این قبیل مجریان با هماهنگی اتحادیه مجددا در کلاسهای آموزشی مبحث هفده به بازآموزی مقررات موظف گردند و سپس اجازه کار به آنها داده شود.

  2-  بعصا پس از اتمام لوله کشی گاز مجریان، نسبت به تشکیل پرونده در دفاتر نمایندگی اقدام نموده و  مهندسان را  درعمل انجام شده قرار میدهند. در این حالت تصحیح ایرادات بسیار مشکل و عملا غیر ممکن خواهد بود.  بهتر است با نظارت بیشتر دفاتر نمایندگی از تشکیل پرونده کارهای انجام شده در دفترنماینگی  ممانعت بعمل آمده و  با اعلام صریح این موضوع به مجریان و اخذ تعهدات لازم از انان و هماهنگی با اتحادیه مانع از وقوع این فرایند گردند.

  3-  نظارت عالیه نظام مهندسی استان بر این امور راهگشای گره های مذکور خواهد بود. به جه دلیل بعضی از مجریان برای سود بیشتر با تخطی از مقررات ، مهندسان را در معرض خظرات جدی قرار داده و تعهدات آنها را بیشتر می کنند. شایسته است برای رفع تنگنای موجود به صراحت نظام مهندسی استان تکلیف این قبیل اجراها را مشخص نموده و را ه کار اجرایی و فنی را جلوگیری از تکرار این موارد را ارائه نماید.

  موضوع : گاز و گازرسانی / مقالات   تاریخ انتشار : 28 دی 1392